Committees

Officers

President Beth M. Forbes Recorder of Deeds Crawford County
1st Vice President Frank Schiefer Recorder of Deeds Westmoreland County
2nd Vice President Donna L. Gentile Recorder of Deeds Carbon County
3rd Vice President Wendy M. Welfley Recorder of Deeds Perry County
Treasurer Brianna Bullers Recorder of Deeds Jefferson County
Secretary Evie Rafalko McNulty Recorder of Deeds Lackawanna County

Executive Committee

Member at Large Ann M. Hess Recorder of Deeds Lancaster County
Member At Large Tammy Crawford Recorder of Deeds Lawrence County
Member At Large Dawn Blauch Recorder of Deeds Lebanon County
Immediate Past President James M. Zugay, Esq Recorder of Deeds Dauphin County

Solicitors

Solicitor Jeffrey S. Shank, Esq. Legislative Solicitor County
Legislative Liaison Susan Shanaman County

Auditing Committee

Chairperson Stacey L. Zerbe Recorder of Deeds Snyder County
Joan Hoggarth Division Head of Judicial Services and Records Luzerne County
Michele Vogel-Snyder Recorder of Deeds McKean County
Melissa Kimla Recorder of Deeds Cambria County

Bylaws Committee

Chair Frank Schiefer Recorder of Deeds Westmoreland County
Karen Heflin Recorder of Deeds Adams County
Tammy Crawford Recorder of Deeds Lawrence County
Lisa A. Seward Recorder of Deeds Union County

Finance Committee

Chair Ronald H. Alberti Recorder of Deeds Beaver County
Anita Terchanik Recorder of Deeds Blair County
Nicole Larsen Recorder of Deeds Potter County
Wendy M. Welfley Recorder of Deeds Perry County

Legislative Committee

Chair Donna L. Gentile Recorder of Deeds Carbon County
Dawn Blauch Recorder of Deeds Lebanon County
Ann M. Hess Recorder of Deeds Lancaster County
Robert A. Auclair, Esq. Recorder of Deeds Delaware County
Maria Jack Recorder of Deeds Indiana County
Dan McPhillips Recorder of Deeds Bucks County
David Huffman Recorder of Deeds Lycoming County
Nicole Larsen Recorder of Deeds Potter County

Nominating Committee

Chair Alicia Anstine Seigler Recorder of Deeds Juniata County
Dennis L. Montross Recorder of Deeds Wyoming County
Carrie Perrell Recorder of Deeds Washington County
Joan Hoggarth Division Head of Judicial Services and Records Luzerne County

Pennsylvania State Association of Elected County Officials (PSAECO) Delegates

Chair Dawn Blauch Recorder of Deeds Lebanon County
Delegate Ann M. Hess Recorder of Deeds Lancaster County
Delegate Donna L. Gentile Recorder of Deeds Carbon County
Alternate Delegate Nicole Larsen Recorder of Deeds Potter County
Alternate Delegate Robert A. Auclair, Esq. Recorder of Deeds Delaware County
Alternate Delegate Maria Jack Recorder of Deeds Indiana County

Resolutions Committee

Chair Patricia A. Peifer Recorder of Deeds Somerset County
Laura Shue Recorder of Deeds York County
DeeDee Zickar Recorder of Deeds Mercer County

Seminar Committee 2024

Ann M. Hess Recorder of Deeds Lancaster County
Wendy M. Welfley Recorder of Deeds Perry County
Karen Heflin Recorder of Deeds Adams County
Maria Jack Recorder of Deeds Indiana County

Technology Committee

Lee Neureiter Recorder of Deeds Elk County
Joseph L. Davidson Recorder of Deeds Centre County

Ways & Means

Brenda S. Lupini Recorder of Deeds Columbia County
Patricia A. Peifer Recorder of Deeds Somerset County
Deborah L. Bates Recorder of Deeds Wayne County
Donna L. Gentile Recorder of Deeds Carbon County